Yeni bir mekan alternatifi : Konteynerlar

Yeni bir mekan alternatifi : Konteynerlar

788 323 Tunahan Koca

Taşımacılık sektöründe en önemli unsurlardan olan yük konteynerı, dayanıklılık ve yalıtım yönünden kaliteli bir seçenek. Çelik malzemeden üretilmiş, belli ölçülerde alternatifler sunan ve tüm yüzeyleri kapalı olan bu sistem, taşımacılık konusunda önemli avantajlar sağlamakta. Genel kapsamlı yük taşımacılığı ve her türlü kargo için tasarlanmış olan bu ürün, dayanıklı olduğu kadar kullanışlı bir yapıya da sahip.

Ancak son yıllarda konteyner sadece taşımacılık değil, mimari anlamda da kullanıcılara bir mekan alternatifi oluşturmuş durumda. Öyle ki artık bir çok mobil proje dahilinde konteyner kullanıldığı görülüyor. Mekan anlayışının beton ve tuğladan ibaret olmadığını bize net bir şekilde gösteren konteyner projeleri, standart dikdörtgen biçiminden çok uzakta tasarlanıp farklı bir araya geliş olanaklarıyla da tasarımcıya büyük özgürlükler sağlıyor.

Konteyner ölçülerindeki alternatif seçenekler modülerliği arttırıyor ve tasarımı, planlamayı, ulaşımı kolaylaştırıyor. Taşıma sırasındaki yolculukları için dizilimlerini kolaylaştıracak kilit sistemleri ile üretildiklerinden, strüktürel açıdan bir araya getirilmeleri oldukça kolaylaşıyor. Kullanılmış konteynerların projelerde tercih edilmesi hem inşa hem de inşa temeli açısından geleneksel çalışmalara kıyasla maliyet açısından da avantaj sağlıyor.

Bu tip avantajları ile karşımıza çıkan bu alışılmadık malzeme, tasarımcıların da ufkunu açmışa benziyor. Öyle ki kimi zaman gezgin bir kafe, kimi zaman bir pop-up mağaza, kimi zaman ise mobil ofis olarak karşımıza çıkıyor.

Ortogonel geometrik biçimi sayesinde mekânsal anlamda tasarlanmaya çok müsait, yüzeylerinin açılıp kapanır olması ile de mekânsal değeri yüksek olan konteynerlar, bizlere geleneksel iç mekanların konforuna alternatif olabilecek bir performans gösteriyor. Doğru bir planlamayla tek bir konteyner içinde dahi birden fazla yaşam alanı oluşturabilecek imkanlar sunuyor.

Konteyner tasarımları birçok olumlu yönünün yanında dikkat edilmesi gereken bazı noktaları da beraberinde getiriyor. Isı yalıtımı, neme karşı korozyon dayanıklılığının artırılması,  inşaat sürecinde işçi gücü azalırken makine gücüne ihtiyaç duyulması, yapılan boyalar yüzünden dezenfeksiyon gereksinimi gibi hususların göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Alternatif mekan arayışı kapsamında mobilliği, yüzeylerindeki oynamalar sayesinde bize sunduğu açıklık-kapalılık oranları ve strüktürel imkanları ile konteyner; yaşanılabilir yerler tasarlarken yenilikçi ve tasarruflu yapılar da elde etmemizi sağlıyor.

Leave a Reply