İç mimarlik ve dekorasyon arasındaki fark

İç mimarlik ve dekorasyon arasındaki fark

788 323 Tunahan Koca

İç mimarlık mesleği son yıllarda tanınırlığını ve geçerliliğini arttırmış durumda. Yalnız günümüzde dekoratör ve iç mimarın yaptığı iş, birçok unsurda farklılıklar içermektedir. Bu unsurları karşılaştırmadan önce her iki kavramında tanımına yapmak daha doğru olacaktır.

İç mimar, iç mekana girildikten sonra işlevsel, yapısal ve estetik açıdan her türlü üretime ve değişikliğe yetkisi olan kişidir. Sektör ve eğitim de 20. Yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumsallaşmıştır.

Dekorasyon ise süsleme sanatıdır. Kökeni, “süs” anlamına gelen Fransızca “décoration” kelimesinden gelir. Dekoratör bir iç mekanın süslenmesinde, görsel olarak vurgulanmasında rol oynar.

İç mimarın bir mekanda hacimsel ve yüzeysel kararlar vermenin ötesinde; yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolleri, aydınlatma, ergonomi ve bu değişimler sonunda kullanıcının psikolojisi gibi mekanda konforu sağlayacak konularda da yeterli bilgi sahibi olması gerekir.

İç mimar beşeriyet yani insan kullanımı için mekan tasarlar. Mekanı kullanan bireyler için işlevsel ve nitelikli mekânsal tanımlamalar yapar, araştırır ve çözümlemelere estetik kaygılarını katar. İç mimar, tasarımda analiz kabiliyeti, iç mekana ilişkin yapı bilgisi olan, estetik, donatı, malzeme gibi konulara hakim ve tasarlanan iç mekânın hayata geçmesi için gerekli dokümanları hazırlamak üzere eğitim ve deneyime sahiptir.

İç mimarlık, mekânsal bir organizasyon yaparken içerisinde kullanıcı için bir yaşam ve senaryo kurgulamaktır. Dekoratörlük ise mekânsal organizasyona görsel katkılarda bulunabilmektir.

2 yorum

Leave a Reply